به متن اصلی بازگردید

استاد روزبه

Go Search
موسسه فرهنگی روزبه
فارغ التحصیلان
کادر آموزشی
دبستان
دبیرستان دوره ۱
دبیرستان دوره ۲
آلبوم
  

 

   والشمس تجري لمستقر لها ذلك تقدير العزيز العليم. ساعت 7 صبح روز بيست و يكم آبان‌ماه 1352برادر استاد خبر داد كه حال ايشان خوب نيست. حقير به اتفاق دكتر سيدنورالدين مجتهدي (عافاه‌الله) به حضورشان رفتيم. در بستر افتاده بود؛ ولي به احترام مقام سيادت دكتر از جا برخاست. با اينكه دردي جانكاه بر وجودش چيره شده بود، براي اينكه ديگران ناراحت نشوند، درد را مخفي مي‌كرد و حالت تبسم داشت. دكتر دستورهايي داد و مرخص شديم. همان روز پيش از مغرب، مجدداً به ديدارش رفتيم. همچنان در بستر بود. اول مغرب به نماز ايستاد. ما نيز اقتدا كرديم. مثل هميشه با كمال طمأنينه و خضوع و خشوع نماز را به جاي آورد. به خاطر دارم كه به علت وجود غدد سرطاني در حنجره، بعضي كلمات را به زحمت ادا مي‌كرد. اين آخرين نماز جماعت او بود. پس از ساعتي دست استاد را بوسيديم و مرخص شديم.

فرداي آن شب، مجدداً ساعت 7 صبح، آقا باقر روزبه، تلفني وخامت حال مزاجي استاد را اعلام فرمود. من با يك دستگاه آمبولانس به منزلش رفتم و ايشان را كه تقريباً در حال اغما بود، به بيمارستان 1000 تختخوابي منتقل كرديم. همان روز وقت مغرب كه استاد مشغول خواندن نماز بود و جملات حمد و سوره را تكرار مي‌كرد، فرشتگان رحمت الهي به او سلام كردند و روحش را به ارمغان به اعلي عليين بردند و بدين‌سان خورشيد معنويت و فضيلت و تقوا و صداقت روي از عالم برتافت و به ملكوت اعلي شتافت. الذين تتوفاهم الملائكة طيبين يقولون سلام عليكم، ادخلو الجنة بما كنتم تعملون.

ان‌ آثارنا تدل علينا 

چه بسيار دانشمندان و شخصيت‌هاي عالي‌مقام و هنرمندان كم‌نظيري كه قرن‌ها پيش مي‌زيستند و طبق سنت لايتغير الهي ديده از جهان مادي فرو بستند و به لقا‌الله پيوستند. نسل‌هاي آينده با مطالعه آثار علمي و هنري آنان نه‌تنها به مقام والاي ايشان پي بردند و سر تعظيم در مقابلشان فرود آوردند، بلكه مانند شاگرداني كه مستقيماً از محضر درس آن شخصيت‌ها استفاده مي‌كردند، اينان نيز از آنان بهره‌مند شده و مي‌شوند. بهترين شاهد اين ادعا تاليفاتي است كه از عالمان و دانشمندان سلف به جاي مانده و پيوسته مورد استفاده دانش‌پژوهان قرار گرفته است. اگر از زمان زندگي بزرگاني همانند شيخ مفيد، شيخ طوسي، سيدمرتضي، ابن‌سينا، خواجه نصير‌الدين طوسي، محقق حلي، علامه حلي، صدرالمتألهين و شيخ مرتضي انصاري قرن‌ها مي‌گذرد، هرگز گذشت زمان آنان را به بوته فراموشي و نسيان نسپرده است.

شايد بتوان گفت كه با گذشت زمان عظمت علمي و مقامات معنوي آنان نمايان‌تر شده است و هزاران شخصيت علمي ديگر در نتيجه تامل و تعمق در افكار آن بزرگان انديشمند در عرصه علم درخشيده‌اند. استاد روزبه شخصيتي است كه مرگ ندارد و جاودانه است؛ زيرا اعمال و خدمات او «لِوَجهِ الله» بود و هر عملي كه اين چنين باشد، فاني نمي‌‌شود.

اگر در دوران معلمي و استادي آن رادمرد الهي هزار نفر از محضرش استفاده كردند و بالاخره در آبان ماه 1352 به لقا‌الله پيوست؛ ولي طولي نكشيد كه شاگردان مكتبش طلوع كردند و عده‌اي از آنان در تشكيل حكومت اسلامي نقش اساسي داشتند و هم‌اكنون از مديران عاليرتبه هستند. مهمتر از همه، تاسيس ده‌ها مؤسسه فرهنگي و علمي و ديني است كه پويندگان راه و روش آن فقيد سعيد به آن اقدام كرده‌اند و به تعليم و تربيت صحيح نوجوانان و جوانان اشتغال دارند. اميد آن كه نياتشان همانند آن رجل الهي «لِوَجه‌ِالله» باشد كه در اين صورت آنان نيز فنا نخواهند داشت و باقي خواهند ماند.

تني زنده دل خفته در زير گل، به از عالمي زندة مرده‌دل

دل زنده هرگز نگردد هلاك، تن زنده‌دل گر بميرد چه باك

 

برگرفته از آرشيو روزنامه كيهان     

حجت الاسلام و المسلمين يحيي عابدي